FAQ
Vaše najčastejšie kladené otázky


Farba podstielky je žltá až hnedá. Závisí predovšetkým na sfarbení zožatej slamy, na jej odtieň má veľký vplyv počasie po žatve zrna, ale taktiež i odroda plodiny a technológia pestovania. Mierne stmavnutie podstielky vzniká procesom výroby, kedy pri tlaku (až 1500 bar) a teplote (90 °C) slama ľahko stmavne (vďaka obsahu škrobu tzv. "karamelizuje"), čo je prirodzené a nie je rozhodne na závadu.
  .


Tým, že je objemová hmotnosť Granofytu (o viac ako 1800 %) vyššia, než u slamy a hoblín, nedovolí koňom podstielku odhrnúť až na podlahu. Nie je teda nutné používať gumové podložky a matrace pre kone do boxu. Všetko je vyriešené vďaka spojeniu modernej technológie a tradičných surovín.


Hlavným zdrojom alergií sú roztoče a spóry plesní, ktoré sú obsiahnuté v slame a v sene bez tepelnej úpravy. Granofyt je vďaka úprave za vysokých teplôt mikrobiologicky čistejší  nielen ako iné varianty podstielok, ba dokonca i než mnohé druhy krmiva, zároveň je bezprašný, a preto vhodný aj pre dýchavičné kone a kone s respiračnými problémami. Prachové častice obsiahnuté v slame, ktoré môžu byť zdrojom alergie, sú priebežne pri výrobe Granofytu dôkladne a niekoľkokrát za sebou filtrované. A to pri drvení slamy na rezanku, pri granulácii rezanky a pri finálnom balení podstielky.
  .


Kone väčšinou ochutnajú iba pár čerstvých peliet, avšak akonáhle sa už podstielka pokropí vodou a naberie na objeme, podstielku pod sebou už nekonzumujú ako v prípade štandardnej slamy. Na druhej strane, pokiaľ rozpadnuté pelety (napríklad pri vyjedaní zvyškov sena) alebo pelety vcelku zožerú, nehrozí im žiadne nebezpečenstvo vzhľadom k tomu, že ide o čistú pšeničnú slamu.


Nedoporučujeme Granofyt miešať so slamou alebo inými podstielkami, podstielka tak stráca svoje prednosti.
  .


Presná spotreba Granofytu sa v každej stajni môže líšiť, pretože vychádza z potrieb a skúseností každého majiteľa. Spotreba sa odvíja od podložia (guma, betón, hlina…), čistotnosti koňa, veľkosti boxu, spôsobu nastieľania a mistovania, klimatických podmienok a dĺžky pobytu koníka v boxe apod.
Prečo je Granofyt tak tmavý, keď je zo slamy?
Je Granofyt vhodný priamo na betón?
Mám alergického koňa. Ako mi Granofyt pomôže?
Ako je to s konzumáciou podstielky? Žerú kone Granofyt?
Môže sa Granofyt miešať s inými druhmi podstielky?
Skutočne je spotreba Granofytu presne taká ako tvrdíte?
                    DAMI Centrum, s.r.o.